Strony oparte na popularnych systemach zarządzania treścią (CMS) wraz z kompatybilnymi dadatkami, z racji otwartego kodu pozwalającego na wykonywanie bardzo dokładnych analiz kodu, są podatne na ataki. Jest to ogromny problem ponieważ rozpracowanie tylko 1 luki bezpieczeństwa daje dostęp do milionów stron.
Twórcy CMSów takich jak Joomla, Wordpress czy Drupal regularnie wypuszczają aktualizację bezpieczeństwa zabezpieczające witrynę przez nowo zidentyfikowanym atakiem.
Scenariusz masowych infekcji wygląda następująco:
- identyfikowana jest luka w zabezpieczeniach skryptu,
- na masową skalę wyszukuje się strony oparte na konkretnym systemie zarządzania treścią,
- testuje się podatność witryn na atak,
- dla stron podatnych instaluje się nowy kod.
Jeśli nasza witryna jest wartościowa i gromadzi dane o użytkownikach pola do nadużyć są jeszcze większe – wyciek danych osobowych, danych o zamówieniach, płatnościach. Te dane w niepowołanych rękach mogą narobić wiele szkód.
W związku z powyższym jeśli witryna z założenia nie ma być często aktualizowana warto ją stworzyć BEZ CMSa lub dla istniejących witryn go usunąć. w takim przypadku jest „pancerna” i może widnieć w sieci latami bez żadnych prac konserwacyjnych.
Jeśli witryna jest oparta o popularny CMS, to jeśli chcemy minimalizować prawdopodobieństwo infekcji należy bezwzględnie instalować na bieżąco aktualizacje bezpieczeństwa.
Możemy Ci w tym pomóc: Zobacz Pakiety i Cennik!